Join HMAE

Membership Procedures

Proposing New Members

If a member wishes to propose a head of school for membership, she/he should contact the Executive Director and try to secure a second nominator for the candidate. The Executive Director will need a current CV/resume and verification that the nominee’s school is an “eligible” school. When the application is complete, the Executive Director will present the nominee to the Board of Directors for approval.

Change of Status for a member

The Board requests that a current Active Member who is retiring, changing schools, or resigning please follow the procedure below.

Notify the Executive Director of any change of membership status. Since membership is granted to individuals not schools, members who are moving to a new school as head of school retain Active Member status.

It is hoped that those Active Members leaving the role of headship will choose to remain with HMAE as Associate Members.

Nominating your Successor

When you leave your present school, please strongly consider nominating your successor for membership in HMAE, assuming she/he is not currently a member. It might be helpful to share with your successor content of past conference programs and dates of the annual conference as well as other benefits of membership you have enjoyed and appreciated.

Please encourage your successor to visit the HMAE website for details of the history of the organization, details of past conference programs, and a list of current members.

Active Members

Kirsten Adams, St. Stephen’s and St. Agnes School
Ken Aldridge, Wilmington Friends School
John Allman, Trinity School
Concepcion Alvar, Marymount School of New York
Don Austin, Newark Academy
Melinda Bihn, French American International School
Fran Bisselle, Hathaway Brown School
Caroline Blatti, Roland Park Country School
Katherine Bradley, Dana Hall School
Lori-Anne Brogdon, Catherine Cook School
Travis Brownley, Marin Academy
Paul Burke, Nightingale Bamford School
Jeffrey Burroughs, Lincoln Academy
Crissy Caceres, Brooklyn Friends School
Alixe Callen, St. George’s School
Mary Halpin Carter, St. Luke’s School
Eric Chapman, Pine Cobble School 
Lise Charlier, The Cambridge School of Weston
Jennifer Ciccarelli, Marlborough School
Michele Claeys, The Langley School
Nat Coffman, Prairie School
Alewa Cooper, Foote School
Mo Copeland, Oregon Episcopal School
Erica Corbin, The Cathedral School (NY)
Megan Cover, Girls Preparatory School
Lisa Darling, The Awty International School
James Dawson, Professional Children’s School
Julia de la Torre, Moorestown Friends School
Andrew Delinsky, Peck School
Nicole DuFauchard, The Advent School
Alfred F. Dugan III, Princeton Academy of the Sacred Heart
Henry Fairfax, Concord Academy
Laura Farrell, Merion Mercy Academy
Kimberly Field-Marvin, Louise S. McGehee School
Macon Finley, The Ellis School
Suzanne Fogarty, Chapin School
Kevin Folan, Providence Country Day School
Darryl Ford, William Penn Charter School
Meg Frazier, Sacred Heart School, Greenwich
Jane Foley Fried, The Brearley School
Jennifer Galambos, Kent Place School
Bryan Garman, Sidwell Friends School
Michael Gary, Friends Select School
Kathleen Giles, St. Paul’s School
Matthew Gould, Norwood School
Autumn Graves, St. Anne’s-Belfield School
Landis Green, Wildwood School
Jennifer Gresens, Robert C. Parker School
Judith Guild, Brimmer and May School
Phil Gutierrez, Marin Primary and Middle School
Arthur Hall, Lakehill Preparatory School
Catherine Hall, Noble and Greenough School
Jessie Hill, Harpeth Hall School
Wanda Holland Greene, The Hamlin School
Laura Hotchkiss, Academy of Notre Dame de Namur
Susanne Johnson, Barnesville School of Arts and Sciences
Susanna Jones, Holton-Arms School



Gretchen Kane, Ursuline Academy (TX)
Nanci Kauffman, Castilleja School
Sally Keidel, Agnes Irwin School
Molly King, Greenwich Academy
Tara Christie Kinsey, The Hewitt School
Ann Klotz, Laurel School
Laura Konigsberg, Turning Point School
John Kowalik, Potomac School
Gretchen Larkin, Charles River School
Sophie Lau, Lincoln School
Robert Lauder, Friends Seminary
Sharon Lauer, The Unquowa School
Timothy Lear, The Pingry School
Armistead Lemon, North Cross School
John A. Lewis, The Gunston School
Donna Lindner, Lowell School
Noni Thomas Lopez, Gordon School
Stephanie Luebbers, Stoneleigh Burnham School
Ereni Malfa, St. Paul’s School for Girls
Andrew Martire, Tatnall School
Catherine McGehee, Foxcroft School
Kathleen McNamara, The Seven Hills School
Trisha Medeiros, Ursuline Academy (DE)
Archibald Montgomery, IV, Westover School
Nancy Mugele, Kent School (MD)
Stephen Murray, The Lawrenceville School
Jill Muti, Ashley Hall
Daniel O’Brien, The Putney School
Sarah Pelmas, The Winsor School
Tekakwitha Pernambuco-Wise, The Wyndcroft School
Marisa Porges, The Baldwin School
Jennifer Price, Buckingham Browne & Nichols School
Jenny Rao, Emma Willard School
Barbara Rogers, Newton Country Day School of the Sacred Heart
Sid Rowell, Gill St. Bernard’s School
Sue Sadler, Bryn Mawr School
George Sanderson, Doane Academy
Kira Schadegg, Academy of the New Church
Mary Sciarrillo, Trinity Hall
Alona Thai Scott, The Buckley School
Elinor Scully, National Cathedral School
Pankti Sevak, San Francisco Friends School
Anthony Sgro, Asheville School
Russell Shaw, Georgetown Day School
Melissa Boocock Soderberg, Columbus Academy
Elizabeth Speers, Tower Hill School
Randy Stevens, St. Timothy’s School
Marjo Talbott, Maret School
Cindy Trask, St. Catherine’s School
Michael Turner, The Shipley School
Geoff Wagg, Waynflete School
LIsa Waller, Berkeley Carroll School
Gretchen Warner, Madeira School
Allison Webster, Dedham Country Day School
Felicia Wilks, The Spence School
Tom Woelper, New England Innovation Academy
George Zeleznik, The Crefeld School

 

Associate Members

John Barrengos
Joan Beauregard
Stephen Blanchard
Susan Bosland
Eleanor Brizendine
Jean Waller Brune
Judith Chamberlain
Nathaniel Conard
Doris Cottam
Mark Davis
Liz Duffy
Joyce Evans
Maureen Fonseca
Edes Gilbert
Mary Grant
Sue Groesbeck

Peter Gunness
Rose Hagan
Pamela Juan Hayes
Rick Hardy
David Harman
Wendy Hill
Ayanna Hill-Gill
Kathleen O’Neill Jamieson
Tim Johnson
Emily Jones
Carol Lane
Mary Lou Leiphheimer
Deirdre A Ling
Sally Mixsell
Megan Murphy
Jeanne Norris

Kolia O’Connor
Steven S. Piltch
Priscilla Sands
Thomas N. Southard
Nancy Starmer
Ellen Stein
Ann Sullivan
Stephanie G. Townsend
Rebecca Upham
Robert D. Vitalo
Margaret Wade
Susannah Wells

Honorary Members

Peter Baily
August Bannard
Diana Beebe
Barbara Colbron
Susan Graham
Patricia Howard
Dorothy Hutcheson
Kathleen G. Johnson
Sister Joan Magnetti
Carolyn McClintock Peter
Cecily Shelby
Blair D. Stambaugh
Meg Taylor
Ann Teaff
Agnes C. Underwood